Det israelske flag

Tzipi Livni - Politiker og tidl. udenrigsminister (1958- )

Kort beskrivelse (biografi) af Tzipi Livni og hendes politiske karriere indtil nu.

Tzipi Livni blev født i Tel Aviv i juli 1958. Hun blev løjtnant (officer) i den israelske hær (IDF) og arbejdede 1980-84 i den israelske efterretningstjeneste Mossad. Senere studerede hun jura på Ilan University's juridiske fakultet i Jerusalem (Yerushalayim) og efter eksamen arbejdede hun som advokat i 10 år med speciale i bl.a. offentlig ret og erhvervsret i et privat firma. I 1996-99 var hun generaldirektør for en statslig myndighed (GCA) med ansvar for privatiseringen af israelske statsejede selskaber.

Ved det israelske valg i 1999 blev hun valgt ind i Knesset for Likud-partiet. Hun blev medlem af udvalget for forfatning, jura og ret samt udvalget for kvinders status. I foråret 2001 vandt Likud valget om premierministerposten og i juli 2001 blev hun udnævnt til minister for regional udvikling. Kort tid efter hun i stedet udnævnt til minister uden portefølje og i december 2002 udnævnt til minister for landbrug og udvikling af landområder.

Efter valget i 2003 blev Tzipi Livni minister for indvandring i en Likud-ledet regering. I juli 2004 blev hun fungerende boligminister og kort tid efter udnævnt til minister for området, hvilket hun var frem til januar 2005. Men allerede i december 2004 blev hun fungerende justitsminister og i januar 2005 officielt udnævnt.

I slutningen af november 2005 blev Likud splittet, da 14 medlemmer, inkl. Tzipi Livni, Ariel Sharon og Ehud Olmert, forlod partiet og sammen med yderligere et medlem af Knesset dannede en ny gruppe i Knesset med navnet Achrayut Leumit ("National Responsibility"), der blev en forløber for Kadima (januar 2006). Tzipi Livni fortsatte som justitsminister og blev desuden udnævnt til udenrigsminister frem til det fremskudte valg i marts 2006.

Efter valget i 2006, der blev en stor succes for Kadima, blev Tzipi Livni udnævnt til vicepremierminister og fortsatte som udenrigsminister. I en kort periode fra november 2006 til februar 2007 var hun atter justitsminister.

I september 2008 blev Tzipi Livni valgt som ny formand og partileder for Kadima efter Ehud Olmert. Desuden blev hun fungerende premierminister. Det mislykkes efterfølgende for hende at danne en ny flertalsregering og derfor måtte der udskrives valg.

I sin egenskab af udenrigsminister var hun chefforhandler i drøftelserne med palæstinenserne og hun har afholdt både officielle og hemmelige møder med forskellige repræsentanter for de mere moderate palæstinensiske ledere.

Selv om Kadima blev det største parti ved valget i februar 2009 lykkes det ikke for Tzipi Livni at danne en ny regering. Kadima og Tzipi Livni var herefter i opposition. I marts 2012 tabte hun valget om formandsposten i Kadima og i begyndelsen af maj 2012 forlod hun Knesset og israelsk politik.

Herefter arbejdede hun for en tænketank. I december 2012 forlod syv medlemmer af Kadima partiet og dannede en ny parlamentarisk gruppe i Knesset med navnet Hatenua Chaired by Tzipi Livni. Ved valget i januar 2013 blev hun valgt til Knesset med sit nydannede parti, Hatnuah (The Movement). Hun blev herefter justitsminister i den nye koalitionsregering (nr. 33) fra marts 2013. I december 2014 blev hun og en anden minister fyret af premierminister Benjamin Netanyahu, hvilket var med til udløse valget.

Ved valget i 2015 gik Tzipi Livni og hendes parti sammen med Labor i en ny alliance (Zionist Camp/Union) men de tabte valget. Herefter har hun været medlem af flere komiteer i Knesset med fokus på forsvaret, lov og jura samt flere internationale venskabsgrupper.

Efter udskrivningen af valget i 2019 blev Zionist Camp/Union alliancen opløst og hverken Tzipi Livni eller hendes parti Hatnuah genopstillede. Hun forlod herefter israelsk politik.

Tzipi Livni blev anset for at være den mest indflydelsesrige kvinde i Israel siden Golda Meïr og den næstmest indflydelsesrige politiker. Hun er den anden kvindelige udenrigsminister i Israel (den første var Golda Meïr) og dermed er Israel et af de få lande i verden, der har haft en kvindelig udenrigsminister og det eneste land i Mellemøsten, hvor en kvinde har så stor politisk indflydelse. I løbet af sin politiske karriere har hun været medlem af forskellige udvalg og komiteer især med fokus på kvinder og kvinders rettigheder.

I 2007 var Tzipi Livni med på Time Magazine's liste over de 100 mest indflydelsesrige personer i verden.
Til forsiden (index.htm)

Til toppen Kendte jøder og israelere


© 2000-2020 CFR. Alle rettigheder forbeholdes. HTML-værktøj: Stone's WebWriter. DIF: Forsiden. Opdateret d. 17.5.2020